Nízkoenergetické domy

Rodinný dom sa považuje za nízkoenergetický, keď neprekročí hodnotu spotreby energie na vykurovanie cez 50 kWh/m². Úprava projektu si vyžiada zvýšenie ceny domu o 10% až 20% oproti štandardnému prevedeniu. Náklady na vykurovanie Vám môžu klesnúť od 40 do 60%.

Pasívne domy

Pasívný dom je v princípe zdokonalený nízkoenergetický dom. Je to budova, ktorá využíva k svojmu vyhriatiu predovšetkým slnečné žiarenie a spätne získavané teplo, ktoré uniká pri vetraní budovy. Teplo, ktoré potrebuje na dosiahnutie požadovanej teploty v interiéri, sa pohybuje pri spotrebe energie na vykurovanie do 15 kWh/m². Úprava domu si vyžiada zvýšené finančné nároky približne o 25 až 35% oproti cene domu v základnom štandarde. A približne o 15 až 20 % oproti domu v nízkoenergetickom štandarde. Náklady na vykurovanie Vám klesnú o 80 až 95 %.

V pasívnom dome sa nepočíta so žiadnym nekontrolovateľným vetraním, presklené plochy musia byť prekryté zástenami, ktoré v lete tlmia nápory slnka. V pasívnych domoch sa neodporúča krbové vykurovanie, ktoré môže dom nežiadúco odvetrávať.

Na rozdiel od nízkoenergetických domov dokážu pasívne domy viac akumulovať teplo. Rieši sa to viacerými technológiami, jednou z nich je infračervené vykurovanie zabudované v strope domu. Tento typ vykurovania napríklad zabraňuje tvorbe plesní a vlhkosti.

Aktívne domy

Aktívne domy by sa dali charakterizovať heslom, že dom vyrobí viac energie než spotrebuje. Takýto dom alebo budova sa vyznačuje použitím najnovších technológii a samozrejme aj náklady na jeho výstavbu sú vyššie.

V prípade aktívnych domov sa namiesto tepelno-izolačných materiálov použijú tepelné bariéry, ktoré tvoria aktívne prvky a z toho vyšiel aj názov domu.

Sú to domy novej generácie, ktoré šetria energiu, životné prostredie a pritom poskytujú príjemnú a zdravú vnútornú klímu. Aktívne rodinné domy sú rodinné domy v štandarde roku 2020.

Aktívny dom

spotreba 0 až 5 kWh/m² rok

Pasívny dom

spotreba 5 až 15 kWh/m² rok

Nízkoenergetický dom

spotreba 15 až 50 kWh/m² rok

Energeticky úsporný dom

spotreba 50 až 70 kWh/m² rok

Súčasný štandard

spotreba 70 až 100 kWh/m² rok

Energeticky náročné domy

spotreba viac ako 100 kWh/m² rok

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.